Stříbrná medaile „Řopík“ „Standard“ proof (MM)
Akce
Stříbrná medaile „Řopík“ „Standard“ proof (MM)Stříbrná medaile „Řopík“ „Standard“ proof (MM)

Stříbrná medaile „Řopík“ „Standard“ proof (MM)

Kód: MSR37F


Na sklonku třicátých let minulého století se Republika Československá připravovala na zápas o svojí existenci. Symbolem tohoto úsilí se stalo několik tisíc pevnůstek, lidově nazývaných „Řopíky“. Stříbrná medaile 31,1 g/ 37 mm uměleckého zpracování a výjimečné kvalitě připomíná výstavbu těchto legendárních objektů československého pevnostního systému.

1750,- Kč
Dostupnost: Skladem 10 ks
Kategorie: Medaile
Velikost: 37 mm
Značka: Česká mincovna, a.s.

Stříbrná medaile „Řopík“ znázorňuje nejrozšířenější prvek československého pohraničního opevnění – lehký objekt vzor 37. Jedná se v zásadě o pevnůstku s kulometnou výzbrojí, poskytující ochranu své osádce před nepřátelskou palbou. Vzájemně se kryjící linie těchto objektů měly původně jen doplnit těžší pevnosti. Nakonec se z nich díky ceně, vysoké variabilitě a rychlosti výstavy stala hlavní součást plánované obrany. Konstruktéři dokázali ze základního vzoru odvodit další verze poskytující řešení pro vytváření souvislých obranných čar i ve velmi obtížném terénu. V několika kusech vznikla i specifická varianta pro protitankové dělo. I když svoji úlohu při obraně republiky prakticky nesplnili, dočkaly se různých využití a část z nich byla v druhé polovině dvacátého století upravena pro potřeby vedení bojů v nukleární válce. Díky mnohým nadšencům o naše opevnění dnes ožívají. Jsou uváděny do původního stavu a stávají se mnohdy muzei, demonstrujícími odhodlání našich předků k boji. Lidový název „Řopík“ získaly dle zadavatele výstavby opevnění „Ředitelství opevňovacích prac퓡.

Stříbrná medaile „Řopík“ „Standard“ proof (MM)
Medaile o průměru 37 mm a gramáži 31,1 g z ryzího stříbra 999/1000 proof . Avers s tématikou ČS objektu lehkého opevnění vzor 37 a nápisem „Řopík“ a „Opevnění na obranu republiky“, reverz je inspirován pamětním odznakem „Ředitelství opevňovacích prací“. Dodává se v kapsli a dárkové etuji z plastu. Každý kus je vybaven certifikátem. Prvních 250 kusů je vydáváno s číslováním.

Rok vydání: 2014
Náklad emise: 450 ks
Hrana: hladká s opisem
Autor návrhu aversu a reversu: Martin Marek
Autoři zpracování: ak. soch. Zbyněk Fojtů, Irena Hradecká, DiS
Rytecké úpravy: Lubomír Lietava
Zhotovitel: Česká mincovna, a.s.