Investiční medaile

0

Nákupní košík je prázdny

  • Doručení

    0,00 Kč
  • K úhradě

    0,00 Kč
Home > Historické osobnosti>Stříbrná medaile Českoslovenští prezidenti - T. G. Masaryk proof (ČM)

Historické osobnosti>Stříbrná medaile Českoslovenští prezidenti - T. G. Masaryk proof (ČM)

Kategorie

Home > Historické osobnosti>Stříbrná medaile Českoslovenští prezidenti - T. G. Masaryk proof (ČM)

Historické osobnosti>Stříbrná medaile Českoslovenští prezidenti - T. G. Masaryk proof (ČM)

Stříbrná medaile Českoslovenští prezidenti - T. G. Masaryk proof (ČM)

Tomáš Garrigue Masaryk, velká postava naší národní historie, pedagog, politik, státník a filozof, jenž stanul v čele vlády jako první prezident samostatného Československa v roce 1918 a stal se tak také prvním vrchním velitelem novodobé československé armády. Medaile 31,1g/37 mm z ryzího stříbra je důstojným připomenutím jeho významu pro náš stát.

Dostupnost: Tento produkt již není na skladě

1 530,00 Kč


Informujte mě, až bude k dispozici

Custom Block

Returns
You can return the product within 14 days of purchase.

Quaranty
2 Years for all products

Tomáš Garrigue Masaryk, velká postava naší národní historie, pedagog, politik, státník a filozofovi, jenž stanul v čele vlády jako první prezident samostatného Československa v roce 1918 a stal se tak také prvním vrchním velitelem novodobé československé armády.

Narodil se dne 7. března 1850 v Hodoníně. Navštěvoval obecné školy v Hodoníně, v Čejkovicích a v Čejči, reálnou školu pak v Hustopečích. V Čejči se se vyučil kovářem. Absolvoval Akademické gymnázium ve Vídni, po kterém začal studovat filosofickou fakultu. Při ročním pobytu na univerzitě v Lipsku se Masaryk seznámil se svou budoucí ženou, Charlottou Garrigue, s níž měl postupně čtyři děti: Herberta, Alici, Jana a Olgu.

V roce 1879 se mu podařilo získat docenturu z oboru filozofie. Po rozdělení University Karlo-Ferdinandovy na českou a německou část odjel Masaryk z Vídně přednášet do Prahy.  Výrazně se angažoval proti pravosti rukopisů Královédvorského a Zelenohorského, čímž se pro mnohé stal vlastizrádcem. V té době se začal zapojovat do politického dění. V roce 1891 byl  zvolen do zemského sněmu Rakousko-Uherska. Začátek první světové války byl také počátkem jeho nové politické éry. Zhostil se úkolu zviditelnit český národ a přesvědčit státníky velmocí o potřebnosti i užitečnosti samostatného českého státu. Vydal se nejprve do Ženevy a následně, společně s Edvardem Benešem, do Francie, kde se spojili s M. R. Štefánikem. V roce 1917 podnítil sestavení samostatných československých legií v Rusku. Po vstupu USA do války jednal také s presidentem Wilsonem s velkou podporou českých a slovenských přistěhovalců v USA.

Snažení Tomáše Garrigue Masaryka o samostatný stát vyvrcholilo v den jeho zvolení prvním prezidentem Československa dne 14. listopadu 1918. V této funkci vytrval až do roku 1935, kdy byl ze zdravotních důvodů nucen abdikovat.

Jako vrcholný politik měl velice vřelý vztah k ozbrojeným silám. Velmi dobře si uvědomoval zásadní roli československých legií při vzniku samostatného státu Čechů a Slováků.  S jeho silným přispěním získali legionáři v nové republice poměrně výjimečné postavení.  Na důkaz úcty k nim se sám často objevoval na veřejnosti s typickou legionářskou čapkou tzv. „Furažkou“.  Legionáři, kteří bojovali na straně Dohody, začali od roku 1920 strážit sídla jeho prezidentského úřadu. Od 28. října 1929 pak ve svých tradičních uniformách z francouzské, italské a ruské fronty, přičemž tento stav přetrval až do roku 1938.  I přes své úzké propojení s prvorepublikovou armádou a názory na poslání armády ve státě byl právě Masaryk jedním z autorů myšlenky zavézt místo pravidelné armády tzv. miliční systém. S tímto způsobem tvorby ozbrojených sil se Masaryk seznámil v prvních rocích svého exilu ve Švýcarsku a velmi se mu zalíbil. Začal potom uvažovat, že by měl být převzat pro vznikající Československo. Situace v nové republice ovšem ukázala, že mladý stát potřebuje bojeschopnou, dobře organizovanou a především loajální armádu.  Potíže v českém pohraničí s německým obyvatelstvem, spory s Polskem o těšínsko a konflikt s rudým Maďarskem, tam všude musely být urychleně vyslány navracející se legie i reorganizované české pluky zaniklé rakousko-uherské armády. Života schopnost Československa v prvních letech byla na existenci pravidelného vojska přímo závislá. Masaryk to pochopil a svůj názor změnil

Tomáš Garrigue Masaryk zemřel v roce 1937. Jeho zásluhy a myšlenky přetrvávají dodnes. Nesmírné duševní bohatství, které zanechal svému národu v činech a slovech, neztrácí svou cenu ani po téměř sto letech. Takovou hodnotu odráží i ryzí stříbro použité k výrobě pamětní medaile, jíž si připomínáme výjimečnou osobnost našich národních dějin.

Stříbrná medaile Českoslovenští prezidenti - T. G. Masaryk proof (ČM)
Medaile o průměru 37 mm a gramáži 31,1 g z ryzího stříbra 999/1000 v provedení proof. Na averzu výtvarník vyobrazil Masarykův portrét z profilu spolu s nápisem "Zasloužil se o stát a prezidentovy životopisné letopočty. Na reverzu se skví znak republiky a nápis První prezident Československa. Odborným poradcem a tvůrcem historických textů série Českoslovenští prezidenti se stal historik PhDr. Petr Koura, Ph.D. působící na Ústavu českých dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Autorem vlastní medaile je akademický sochař Jiří Dostál. Titul je vydáván také jako zlatý dukát. Dodává se v kapsli vložené do blistru s historickými texty a fotografiemi. Titul není číslován.

Rok vydání: 2014
Náklad emise: 1000 ks
Autor: ak. soch. Jiří Dostál
Zhotovitel: Česká mincovna, a.s.

8 Ostatní výrobky ve stejné kategorii:

Zákazníci, kteří si koupili tento produkt, koupili také: